12 Ağustos 2016 Cuma

Ev Yapımı Çamaşır Yumuşatıcı Kristaller

Deterjan ve diğer temizlik ürünlerinde herkesin farklı kullanım alışkanlıkları vardır. Kimisi çamaşırlarında sıvı deterjanı tercih ederken, kimisi de toz deterjanı tercih eder. Bu hemen hemen kullandığımız tüm hijyenik malzemeler ve kozmetik ürünler için aynı şekilde değişiklik gösterir.
Ülkemizde henüz market raflarında rastlamadım, ancak yurtdışında, özellikle ABD'de çamaşır yumuşatıcıları sıvı formların dışında bir de katı, kristal formda satılıyor.
Daha evvel sıvı çamaşır yumuşatıcısı tarifi vermiştim, dileyenler buradan hatırlayabilirler. Bugün vereceğim tarif naturel bir çamaşır yumuşatıcı kristalleri tarifi olacak. Deneyin bakalım siz de memnun kalacak mısınız?

Malzemeler:

2 su bardağı deniz tuzu kristali (aktarlardan rahatlıkla bu kristal deniz tuzlarını edinebilirsiniz. Yalnız bir konuda uyarmak isterim; Epsom tuzu bu aralar pek moda, ancak Epsom tuzu yapısı gereği suyu sertleştirir ve makinenizde kullandığınız çamaşır deterjanının temizleme özelliğini azaltır. Bu nedenle Epsom tuzu yerine doğal deniz tuzu kullanın lütfen)

1/2 su bardağı karbonat (bazı aktar ve marketlerde satılan       İngiliz karbonatını bulabilirseniz tercih edin)

40 damla zevke göre esansiyel yağlar ( ben 20 portakal, 20 limon ve 10 sandal ağacı karışımını seviyorum, dilerseniz lavantalı veya farklı çiçek karışımlı bir yağ kombinasyonu da yapabilirsiniz)


Derin bir kaseye önce kristal tuzları koyuyoruz ve esansiyel yağları ekleyerek iyice tüm kristallere yayılana dek kaşıkla karıştırıyoruz. Ardından karbonatı ilave edip yeniden karıştırıyoruz ve ta taaa! Çamaşır yumuşatıcı kristalleriniz kullanıma hazır. Kapaklı bir cam kavanoza koyarak her kullanımda tepeleme 1 yemek kaşığı kadar yumuşatıcı gözüne ilave ederek kullanabilirsiniz.
Hem pratik, hem bütçe dostu, hem de zararlı herhangi bir kimyasal madde içermediğinden oldukça sağlıklı bir ürün. Siz de bu çamaşır yumuşatıcı tarifi ile bir deneme yapmaya ne dersiniz?
Unutmadan paylaşayım, daha evvel ev yapımı çamaşır deterjanı yapmıştım, bu bitkisel deterjan tarifimi şuradan görebilirsiniz. Sıvı çamaşır deterjanı yapımı
Her iki tarifimi de yıkamalarınızda güvenle kullanabilirsiniz.
Yumuşacık çamaşırlar, mis kokan evler dileğimle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder