28 Nisan 2016 Perşembe

Ev Yapımı Burun Açıcı


Mevsim yaza doğru ilerliyor diye kışın gribi, nezlesi geçince burun açıcıları rafa kaldıramıyoruz maalesef. Çünkü arada bir bahar ayı var ki, sormayın gitsin. Alerjenlerin havada uçuştuğu, çiçeğe,böceğe karşı alerjik reaksiyonlar geliştiren bünyelerimiz var ne yazık ki. İşte böyle durumlarda ilk başımıza gelen de kaşıntılar, hapşırmalar, burun tıkanıklıkları veya burun akıntıları oluyor.
Eczanelerde çok hızlı burun tıkanıklığı açan spreyler var. Ancak, hem doktorlar, hem de eczacılar hep bu tip spreylerin uzun süre kullanımının sakıncalı olduğunu söylerler. İçerdikleri kimyasal maddeler ne yazık ki yan etki ve bağımlılık oluşturan cinsten. Biz de evde kendi burun açıcımızı yapalım o halde.Malzemeler:
* 1 parça pamuk
* 1 boş ilaç şişesi veya ufak bir kutu
* 10 damla okaliptüs yağı
* 10 damla çay ağacı yağı
* 10 damla günlük yağı
Günlük yağı ne yazık ki Türkiye'de yok. Ben bulamadım en azından. Günlük reçinesi olarak tüm aktarlarda var, fakat yağ formunda bulmak pek mümkün değil. Ben bunun için şöyle bir şey yaptım:
Aldığım reçineleri (minik taş gibi bir formda oluyorlar) tane karabiber öğütücüsünde çekip toz haline getirdim ve yaklaşık 2 hafta kadar koyu renk bir şişede üzerini tatlı badem yağı ile tamamlamak suretiyle, ağzı kapalı olarak beklettim. Bu sürede güneş görmemesine dikkat etmek lazım. Elde ettiğim bu yağı süzerek şimdi günlük yağı olarak kullanıyorum.
Yukarıda saydığım yağları, boş şişeye koyduğumuz pamuğa damlatıyoruz. Ağzını sıkıca kapatıyoruz. Ne zaman ihtiyaç duyarsak, rahat bir konumda oturup, sırtımızı geriye yaslayıp, başımızı 45 derece açıyla yukarı kaldırarak hazırladığımız burun açıcının kapağını açıp derin derin 10-15 defa kokluyoruz. Tıkanıklık çok yoğun ise 5-10 dakika aralıklarla birkaç kez bu işlemi tekrarlayabiliyoruz.
İşte size kimyasal içermeyen, burun içerisine dahili olarak alınmayan, sağlıklı ve doğal bir burun açıcı. Ben çok faydasını gördüm, hatta 7 yaşındaki oğlumda da aynı şekilde işe yaradı. Tabiat bize ihtiyacımız olan tüm hammadeleri zaten veriyor. Bize de sadece onları doğru kombinlemek kalıyor.
Herkese şifa dolu günler dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder